Отборът на Ювентус записа първа победа за новия сезон в Серия А, след като спечели по драматичен начин гостуването си на Специя с резултат 3:2 в двубой от междинния 5-и кръг в първенството. Мойс Кийн откри в 28-ата, но Емануел Джаси изравни 33-ата минута.

През втората част паднаха нови три попадения. Първо, Жанис Антисте донесе пълния обрат в 49-ата, но Федерико Киеза изравни в 66-ата минута. Матайс Де Лихт обаче отбеляза в 72-ата минута, с което донесе нов обрат и трите точки за "биаконерите".

Gulliver/GettyImages
77 снимки

Българският национал Петко Христов пък беше титуляр за домакините и остана на терена през целия мач, като се понрави с изявите си.

Ювентус тръгна добре срещата и атакуваше сериозно и откри заслужено. Последва обаче спад в представнето на тима, което даде шанс на Специя да обърне. Момчетата на Макс Алегри обаче показаха страхотен характер и на свой ред стигнаха до обрат, с който съумяха да стигнат до първи успех в Калчото през новата кампания.

С тази победа Юве вече има пет точки и заема 12-ата позиция, докато Специя остава на 16-о мястос 4 пункта в актива си. В средващия кръг "старата госпожа" приема Сампдория, докато Петко Христов и компания домакинстват на Милан.

КЛАСИРАНЕ В СЕРИЯ А ВИЖТЕ ТУК

Първите минути преминаха равностойно, като гостите бяха тези, които по-често поглеждаха към вратата на съперника, но без нещо опасно пред вратата на Йореон Зоет. Българският защитник Петко Христов имаше една добра намеса, при която пресече опасно центриране на Федерико Киеза отдясно.

Първият хубав шанс в двубоя дойде в 15-ата минута и бе на сметката на Юве. Тогава Киеза центрира от корнер в наказателното поле, където Леонардо Бонучи свали с глава за Матайс Де Лихт, топката тупна, а нидерландският бранител опита силен удар със завъртане от десетина метра, но над вратата.

„Биаконерите“ натиснаха в търсене на попадение и  го намериха  в 28-ата, когато Мойс Кийн реализира първия си гол след завръщането си в тима. Италианецът стреля по земя покрай Петко Христов и след удар в дясната греда топката се озова в мрежата за 1:0.

Специя обаче не се затвори, а бързо отговори, след като изравни резултата в 33-ата минута. Емануел Джаси шутира майсторски по диагонала през Данило и не остави шанс на вратаря Войчех Шчесни за 1:1.

В 42-ата минута Пауло Дибала стреля опасно от пряк свободен удар, като топката падаше точно под гредата, но вратарят на „орлите“ изби над гредата.

В оставащото време до почивката аржентинецът шутира още два пъти от фалове, но без необходимата точност.

На почивката треньора на Юве Макс Алегри направи двойна промяна. Той пусна в игра Алекс Сандро и Мануел Локатели, които замениха Матиа Де Шилио и Родриго Бентанкур.

Четири след началото на втората част нещата за гостите станаха от лоши още по-лоши. Тогава Специя обърна. Младият французин Жанис Антист надбяга Леонардо Бонучи, след което се обърна и стреля в близкия ъгъл на Шчесни за 2:1.

Ювентус обаче се активизира и имаше няколко чудесни ситуации, с които можеше да изравни резултата.

В 55-ата минута Дибала засече с глава, но Йерон Зут спаси. Само две по-късно Уестън МакКени стреля опасно, но над гредата.

Още веднъж стражът на домакините се намеси решително в 61-ата минута, когато отрази нов удар на Дибала.

Домакините от Специя също не се отказваха да атакуват и в 65-ата минута Антист можеше да донесе нова преднина на своя тим, но ударът му беше изчистен точно пред голлинията от резервата Локатели.

Буквално в ответната атака обаче Юве изравни чрез Киеза, който насочи кълбото след карамбол в наказателното поле на Специя.

В 72-ата минута се стигна до нов обрат, когато „страта госпожа“ стигна и до трето попадение. Димитрис Николау не се намеси по най-добрия начин след центриране от корнер на Дибала, като топката стигна до Де Лихт, който шутира точно за 2:3.

До края Специя имаше няколко възможности за изравнително попадение, като най-чистото дойде в 85-ата минута, когато Джулио Маджоре пое подаване дълбоко в наказателното поле и стреля, Но Шчесни успя да спаси.

В крайна сметка Юве удържа крехката си преднина и се поздрави с важна първа победа за сезона в Серия А.

FT | СПЕЦИЯ – ЮВЕНТУС 2:3

0:1 Мойс Кийн 28'

1:1 Емануел Джаси 33'

2:1 Жанис Антисте 49'

2:2 Федерико Киеза 66'

2:3 Матайс Де Лихт 72'

Стартови състави на двата отбора:

СПЕЦИЯ (4-2-3-1): 1. Йероен Зоет – 27. Келвин Амиан, 15. ПЕТКО ХРИСТОВ, 43. Димитрис Николау, 20. Симоне Бастони – 21. Салвадор Ферер, 6. Мехди Бурария - 10. Даниеле Верди, 25. Джулио Маджоре (к), 11. Емануел Джаси - 22. Жанис Антисте

Старши треньор: Тиаго Мота

ЮВЕНТУС (4-4-2): 1. Войчех Шчесни – 2. Матиа Де Шилио, 4. Матайс Де Лихт, 19. Леонардо Бонучи, 6. Данило – 25. Адриен Рабио, 20. Родриго Бентанкур, 14. Уестън МакКени, 22. Федерико Киеза - 18. Мойс Кийн, 10. Пауло Дибала (к)