Френският шампион Пари Сен Жермен стартира победоносно тазгодишното си участие в Шампионската лига, след като надигра гостуаващия на "Парк де Пренс" тим на Ювентус с резултат 2:1 в един от най-очакваните сблъсъци от първия кръг на груповата фаза на турнира. Килиан Мбапе бе големият герой за своя тим, след като откри резултата още в шестата, а след това и удвои в 22-ата минута. Уестън МакКени върна един гол за гостите в 53-ата минута, което обаче се оказа недостатъчно за нещо повече от почетна загуба.

БГНЕС / BGNES
83 снимки

Двубоят премина във вихрено темпо и ситуациите пред двете врати следваха една сред друга. Парижани изиграха силно първо полувреме и взеха заслужен аванс от два гола на Мбапе. През втората част "биаконерите" върнаха едно попадение, но така и не успяха да стигнат до нещо повече.

По този начин ПСЖ, който записа първа победа над Ювентус в историята си, регистрира първи точки от турнира този сезон и е на върха в своята група "H", заедно с тима на Бенфика. В следващия кръг френския шампион гостува на Макаби Хайфа, докато Ювентус приема Бенфика.

ВСИЧКИ РЕЗУЛТАТИ И ГОЛМАЙСТОРИ ОТ МАЧОВЕТЕ В ШЛ МОЖЕ ДА ВИДИТЕ ТУК!

Наставникът на ПСЖ - Кристоф Галтие, заложи на триото Килиан Мбапе, Неймар и Лионел Меси в атака. Нуно Мендеш и Ашраф Хакими бяха в ролята на халф-бекове, а Марко Верати и Витиня действаха в средата на терена.

Треньорът на Юве - Масимилиано Алегри, пък реши да пусне в атака Душан Влахович и Аркадиуш Милик. Фабио Мирети, Леандро Паредес и Адриен Рабио бяха в халфовата линия, докато Филип Костич и Хуан Куадрадо действаха по крилата.

Пари Сен Жермен стартира по-силно срещата и успя да открие резултата още с първата си реална възможност в мача. В шестата минута Килиан Мбапе комбинира с Неймар, който елегантно копна топката и изведе французина зад защитата на съперника отляво в наказателното поле, след което нападателят стреля от воле и отбеляза във вратата на Матия Перин за 1:0.

Само две минути след това отново Мбапе получи извеждащ пас, но този път малко не му достигна, за да успее да играе с топката и да опита да удвои резултата.

Ювентус беше близо до изравняването на резултата в 19-ата минута, когато Хуан Куадрадо центрира отдясно на далечната греда, където Аркадиуш Милик стреля с глава, но Джанлуиджи Донарума изби. Впоследствие Душан Влахович опита с пета да стреля, но играч на домакините изчисти пред голлинията. Накрая Филип Костим отправи изстрел по диагонала, който обаче премина покрай лявата греда на италианския страж.

Парижани удвоиха преднината си в 22-ата минута, когато Мбапе направи двойно подаване с Хакими отдясно, след което нападателят отправи страхотен шут от движение с десния крак и прати топката в долния десен ъгъл на Перин за 2:0.

Десет минути по-късно „биаконерите“ създадоха опасност пред вратата на Донарума, след като беше центрирана от свободен удар и стигна до Бремер, който обае стреля слабо с глава, което не затрудни вратаря на домакините.

До края на полувремето ПСЖ владееше повече топката, но така и не успя да създаде нова голова ситуация.

На почивката треньорът на Юве Масимилиано Алегри направи промяна и пусна в игра Уестън МакКени на мястото на Фабио Мирети.

Две минути след старта на втората част Костич стреля точно от дистанция, но в ръцете на Донарума.

В 49-ата минута Нуно Мендеш проби отляво, премина покрай Куадрадо и комбинира с Неймар в наказателното поле, който стреля, но точно, където беше Перин.

Две минути по-късно Мбапе получи отдясно и проби в наказателното поле, след което в търсене на хеттрика си стреля в близкия ъгъл, но в аут. Французинът можеше да комбинира и с Неймар, който беше на добра позиция.

Ювентус обаче успя да се върне в двубоя в 53-ата минута, когато Паредес изпълни късо ъглов удар с Костич, който центрира в наказателното поле, а там Донарума увисна и Уестън МакКени скочи високо и с глава прати топката във вратата му – 2:1.

Мачът продължи да се развива във вихрено темпо и „биаконерите“ бяха на косъм от това да изравнят резултата три минути след попадението. Тогава Влахович стреля с глава и Донарума спаси, след това и МакКени имаше шанс да шутира към вратата, но ударът му бе избит от защитник.

В 59-ата минута Рабио отправи мощен удар от дистанция, но покрай дясната греда на Донарума.

Пет минути след това парижани най-сетне създадоха нова голова ситуация пред вратата Перин. Неймар отигра много елегантно с пета за Меси пред пеналтерията, който с едно докосване пък извезе Мбапе отляво в наказателното поле. Французинът стреля с левия крак по диагонала към далечния ъгъл, но покрай гредата в аут.

В 67-ата минута Лионел Меси опита изстрел извън наказателното поле на съперника, но топката премина близо до дясната греда на Перин. Пет минути по-късно аржентинецът направи нов опит да застраши вратата на съперника с далечен удар, но вратарят на италианците улови.

Десетина минути преди края на редовното време Мануел Локатели се освободи в наказателното поле на ПСЖ, но малко не му достигна да отправи голов удар, тъй като Марко Верати се хвърли в краката му и го блокира.

В 87-ата минута Неймар стреля директно от пряк свободен удар пред наказателното поле, но топката прелетя над напречната греда.

Само минута по-късно ПСЖ можеш да реши всичко в двубоя, когато Неймар бе оставен непокрит около точката на дузпата и стреля силно от воле, но Перин направи блестящо спасяване с левия си крак.

До края на двубоя домакините удържаха аванса си и стартираха с успех новия сезон в Шампионска лига.

FT | ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН – ЮВЕНТУС  2:1

1:0 Килиан Мбапе 5'

2:0 Килиан Мбапе 22'

2:1 Уестън МакКени 53'